dieta reklama internet zabawa hobby dzieci          dieta reklama internet zabawa hobby dzieci

piątek, 16 września 2011

Rodzaje sprzedaży


 

Szczególne rodzaje sprzedaży

 

 

Sprzedaż na raty



Podstawowe cechy tego rodzaju sprzedaży to:

  • sprzedawcą musi być profesjonalista (osoba zawodowo trudniąca się sprzedażą), kupującym - osoba fizyczna
  • profesjonalista musi zawrzeć umowę w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa
  • przedmiotem sprzedaży może być wyłącznie rzecz ruchoma
  • świadczenie umowne kupującego powinno być rozłożone w czasie, czyli cena jest płatna w ratach
  • świadczenie umowne sprzedawcy, a mianowicie wydanie rzeczy powinno być spełnione przed całkowitym spełnieniem świadczenia wzajemnego kupującego

 

 

Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej


Strony mogą zamieścić w umowie zastrzeżenie własności sprzedanego przedmiotu na rzecz sprzedawcy aż do chwili zapłaty ceny (pactum reservati dominii), skutkiem czego zastrzeżenie własności nie bezpodstawnie uważa się za sposób zabezpieczenia wierzytelności sprzedawcy o zapłatę ceny.

 

 

Sprzedaż z prawem odkupu


Do umowy sprzedaży strony mogą wprowadzić postanowienie, że sprzedawca ma uprawnienie odkupienia od kupującego przedmiotu sprzedaży, aby stać się ponownie jego właścicielem (dochodzi wówczas do powstania prawa akcesoryjnego). Zastrzeżenie prawa odkupu może pełnić funkcję zabezpieczającą, jednakże wiąże się z pewnym ryzykiem dla sprzedawcy, ponieważ - jako skuteczne tylko między stronami - nie pozbawia kupującego faktycznej możności wykonywania wszelkich praw właściciela, które mu w pełni przysługują, a w tym np. sprzedaży rzeczy osobie trzeciej.

 

 

Sprzedaż z prawem pierwokupu


Prawo pierwokupu, ogranicza uprawnionego (właściciela) co do swobody rozporządzania przedmiotem sprzedaży. Prawo pierwokupu może wypływać bądź z przepisu prawa (ustawowe prawo pierwokupu), bądź z czynności prawnej (umowne prawo pierwokupu może zostać zastrzeżone np. w umowie sprzedaży, darowizny, dzierżawy, najmu). Prawo pierwokupu nie może być zastrzeżone na wypadek innej umowy niż sprzedaż (np. umowy darowizny przy czym może mieć w niej swe źródło). Prawo pierwokupu stanowi zastrzeżenie uprawnienia pierwszeństwa przy kupnie oznaczonej rzeczy w razie, gdyby rzecz ta była komukolwiek sprzedawana. Obowiązek respektowania tego uprawnienia spoczywa na sprzedawcy rzeczy.




Zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter,

1 komentarz:

  1. Ja sprzedaję internetowo, prowadzę własny sklep. Nadaję paczki za pośrednictwem firmy kurierskiej. A korzystając z taśm https://tcmservice.pl/pl/tasmy-z-nadrukiem podczas pakowania stawiam także na reklamę. Takie taśmy z nadrukami to bardzo dobry sposób na inną formę promocji firmy. Nie jeden klient już zwrócił uwagę i docenił takie działania właśnie.

    OdpowiedzUsuń